Slovenky vyhrali v Slovinsku 72:61

26.06.2012 Celý región

Ľubľana 26. júna (TASR) - Slovenské basketbalistky zvíťazili v Ľubľane vo štvrtom kvalifikačnom zápase o postup na ME 2013 vo Francúzsku s domácim výberom Slovinska 72:61 a ukončili tak prvú polovicu kvalifikačného cyklu. Slovenky zaznamenali tretiu výhru v C-skupine a figurujú v nej priebežne na 2. mieste.

Duel v Slovinsku bol posledným pre Američanku so slovenským pasom Erin Lawlessovú, ktorá má povinnosti v zámorí, ako i v novom pôsobisku v ruskom klube Dynamo Kursk.

Zverenky Ivana Vojtka sa najbližšie predstavia v stredu 4. júla na palubovke v belgickom Bruseli, kde nastúpia na piaty kvalifikačný duel proti domácej reprezentácii (20.00).

Z každej z piatich päťčlenných skupín postúpia na európsky šampionát po dve najúspešnejšie reprezentácie.

C-skupina:

Slovinsko - SLOVENSKO 61:72 (35:38)
Štvrtiny: 16:24, 19:14, 15:20, 11:14.
Najviac bodov Slovinska: Piršičová 25, Kompletová 10 - zostava a body SR: Kupčíková 10, Černáková 8, Lukačovičová 6, Kubatová 5, Jurčenková 2 (Jalčová 15, Vyňuchalová 14, Lawlessová 8, Tetemondová 3, Minčíková 1)
TH: 15/11-13/10
fauly: 18:18
trojky 2:8.

Vstup do stretnutia vyšiel slovenským basketbalistkám, ktoré síce prehrávali 0:2 i 2:4, no potom vďaka Lukačovičovej, Kupčíkovej a Jurčenkovej otočili skóre duelu vo svoj prospech a na konci 4. minúty viedli 10:4. Slovinkám nepomohol ani oddychový čas a v 5. minúte už prehrávali o desať bodov 4:14. Až potom sa presadila Piršičová, ktorá do tých chvíľ bola jedinou strelkyňou domáceho družstva (6:14). V 7. minúte po Kubátovej trojke svietil na ukazovateli skóre stav 6:17. Slovenky v 9. minúte po Tetemondovej strele spoza trojkového oblúka vyhrávali už o dvanásť bodov (24:12), ale ich súper do konca úvodnej štvrtiny znížil na 16:24, keď s klaksónom zaznamenala dva body Trebecová. V ďalšom priebehu dominovali obrany a strelecká nepresnosť oboch družstiev. Až v 12. minúte namierila presne hosťujúca Kupčíková - 16:26. O dve minúty neskôr ešte hostky viedli o desať bodov po koši Jalčovej (28:18), no domáce hráčky vďaka Baričovej a Paršičovej korigovali v 15. minúte na 23:28. O minútu neskôr už viedol slovenský výber znova o desať bodov (33:23), keď dva body pridala Lawlessová a trojku Jalčová. Záver polčasu však zverenky Ivana Vojtka veľmi nezvládli, keď Piršičová pridala svoj pätnásty, respektíve sedemnásty bod v stretnutí, Erkičovej dve trojky znamenali zníženie na 33:38 a 11 sekúnd pred koncom druhej štvrtiny namierila presne ešte Kompletová (35:38).

O úvodné tri body druhého dejstva sa postarala Černáková, ktorá bola pri dvojbodovom zakončení i faulovaná a zvýšila na 41:35 v prospech Slovenska. V 23. minúte znížila manko na súpera domáca Kompletová, keď po jej koši bol stav stretnutia 39:41. O minútu neskôr po Lawlessovej trojke viedol hosťujúci celok o päť bodov 46:41. V 27. minúte bolo opäť znížené na rozdiel dvoch bodov, keď Piršičová premenila dva trestné hody (46:48), ale Slovenky po Vyňuchalovej štyroch a Jalčovej troch bodoch vyhrávali 55:46. Minútu pred koncom tretej desaťminútovky pridala ďalšiu trojku Černáková, no strelecky aktívna Piršičová stanovila rezultát po tridsiatich minútach hry na 50:58. V poslednej desaťminútovke dominovali Slovenky, ktoré dobrou obranou a presnou streľbou nedali svojmu súperovi šancu na zvrat a po výsledku 72:61 sa tešili zo zaslúženého víťazstva.